wtorek, 14 listopada 2023

W odpowiedzi na (przyszłą) ankietę pana radnego Swóła i Stowarzyszenia Teraz Mielec

 

Zdjęcie: Wikipedia

Po dwóch fundacjach związanych z radnymi PiS, pojawiło się w Mielcu stowarzyszenie nazwane Teraz Mielec, którego prezesem został pan radny Swół.

Pan ów zorganizował prawie rok temu, za pieniądze swojej i zaprzyjaźnionej (ale też państwowej spółki - skromny 1 mln złotych), fundację Prometeo, o której tak wtedy mówił: Moim marzeniem jest, by powstał program wsparcia uzdolnionej młodzieży - muzycznie, technicznie, sportowo, naukowo, tak, by można wesprzeć te osoby, które będą w przyszłości sławić nasze miasto, z których jako mielczanie będziemy dumni. Do tego będę panią prezes (fundacji) namawiał.

Bo pani prezes też była (jest?) młoda, 26 lat, choć chyba miała być inna, ale to bez znaczenia. Ważne, że młodzież miała wspierać młodzież.

I co? Wspierała? Szczerze mówiąc, nie słyszałem o tym. Za to fundacja wydała w kwietniu bezpłatną (to znaczy płatną z pieniędzy przekazanych przez państwowe spółki) kolorową gazetę o tytule Przegląd Mielecki.

Obecnie ukazał się jej kolejny numer, w którym jest informacja o Stowarzyszeniu Teraz Mielec. Czyli swoi piszą o swoich.

Historia jest często bezwzględna w swoich wyrokach, a często wręcz kpi sobie z tych, którzy usiłują nią sterować, a nie są przypadkiem Napoleonami, nawet jak mają metr sześćdziesiąt.

No i ta historia dzieje się, jak się dzieje, z niespodziankami.

Przeszły wybory, zbliżają się kolejne wybory.

Oczywiście, Stowarzyszenie Teraz Mielec powstało bez związku z jakimikolwiek wyborami. Wszak na wybory szykuje się Stowarzyszenie Nasz Mielec i myślę, że prezesowi Swółowi nie przyszło by do głowy wymyślać taką nazwę, która będzie się wyborcom PiS myliła i przez przypadek wyborcy PiS zagłosują na kandydata PO.

Na dodatek wyborcy pomyślą, że z Polską nie wyszło, to Teraz Mielec.

Tak więc myślę, ze Stowarzyszenie Teraz Mielec powstało w jednym zbożnym celu – służyć dobru Mielca. Tak jak Fundacja Prometeo służy uzdolnionej młodzieży.

Powie ktoś, że tak nie jest? Powie ktoś, że pan radny Swół będzie kandydatem na prezydenta Mielca i stąd to wzmożenie?

No nie. Ja przeczytałem cel działania Stowarzyszenia, zapisany w KRS (nie mylić z Krajową Radą Sadownictwa) i chcę wierzyć, że Stowarzyszeniu przyświecają jedynie szlachetne cele. Choć szlachetne, nie znaczy – moim zdaniem - realne, czemu poniżej dam wyraz

Ponieważ ten cel działania jest okropnie długi zamieszczam go jako przypis na końcu felietonu.

Głównym celem Stowarzyszenia, zwerbalizowanym publicznie przez jego prezesa, Pana Swóła, ma być zatrzymanie odpływu mieszkańców i rozwój naszego miasta.

Z to pierwszym celem stowarzyszenia ma być przeprowadzenie „największych w historii Mielca konsultacji społecznych”. Te mają ruszyć początkiem grudnia - do skrzynek pocztowych mielczan trafić ma 34 tysiące ankiet.

Stowarzyszenie ma też swoje pomysły. Wg Pana Swóła to chociażby bezpłatna komunikacja miejska, inwestycje w wodę głębinową, budowę sali koncertowej, rozwój lotniska i realizację programu mieszkaniowego. Nie mówimy, że znamy rozwiązanie. Mówimy: domyślamy się, ale chcemy zapytać mieszkańców, niech mieszkańcy nam powiedzą, co w mieście trzeba zmienić, co poprawić

Jak przekonywał pan Radnydzisiaj nie ma żadnego pomysłu na miasto Mielec, brak jest jakiejkolwiek oferty dla młodych ludzi”. Dlatego kluczowym celem Stowarzyszenia Teraz Mielec ma być zatrzymanie odpływu młodych ludzi z Mielca. - Teraz Mielec powstał właśnie po to, aby to zmienić, aby to zatrzymać, aby miasto zaczęło się rozwijać, żeby w naszym mieście zaczęło przybywać mieszkańców. Mamy na to plan, bo wiemy, co chcemy zrobić i jak to zrobić

Sporo tych celów: cel główny, cel pierwszy, cel kluczowy, ale niech będzie. Patrzmy dalej, co dla tych młodych.

Aby wiedzieć, co dla młodych, by nie uciekali do warszawy czy Krakowa, przeprowadzi się właśnie w.w. ankietę.

Do 34 tys. mieszkań, zamieszkałych w bardzo dużej części przez ludzi starych, wyśle się zapytania, co zrobić, by młodzi nie wyjeżdżali.

I starzy ludzie, na których przez 8 lat była ukierunkowana polityka społeczna PiS, powiedzą, że trzeba im wybudować chodnik i ławeczkę i dać jeszcze coś za darmo. Może zdecydują się na modernizację drogi do Warszawy (do Krakowa już jest), żeby „wnusie” mogły częściej przyjeżdżać w odwiedziny.

Wg Pana Swóła, żeby zatrzymać młodych w Mielcu trzeba zrobić „zupełnie bezpłatną komunikację miejską”. Może pan Swół nie wie, że po pierwsze młodzi pracujący mają samochody, które zasadniczo skracają czas dojazdu do pracy, a po drugie co najmniej połowa dojeżdżających młodych to ludzie z powiatu mieleckiego. Ci też najczęściej dojeżdżają samochodami prywatnymi, zbierając się po kilka osób, ale też w małej części prywatnymi autobusami.

Kolejnym pomysłem, mających zatrzymać młodych w Mielcu ma być wpuszczenie do rurociągów wody podziemnej, ze studni (nie ma ich) na Biesiadce.

I znowu pytam – co to ma do młodych? Moje dzieci i wnuki w Warszawie piją, bez gotowania, wodę z wodociągów, czyli dobrze uzdatnioną wodę z Wisły. I na 150% jestem przekonany, że tej wiślanej wody nie zamienią na podziemną z tzw. Puszczy Sandomierskiej.

Następny pomysł na zatrzymanie młodych ludzi to budowa dobrego połączenia do Warszawy przez Kielce. Też jestem za. Częściej wnuki do mnie przyjadą, tak jak do innych starych ludzi. Ale ich w Mielcu nie zatrzyma.

Budowa  sali widowiskowo-koncertowej na osiedlu Smoczka, to także pomysł na zatrzymanie młodych w Mielcu. Niby dlaczego miałby być skuteczny, tego Pan Radny nie wyjaśnia. Już mamy dużą, ogromną salę dla imprez, w tym koncertów, jaką jest nasza hala sportowa, więc po cóż budować drugą.

Może wystarczy taki mały dom kultury jak w Przecławiu, do którego wszyscy z okolicy ciągną na różne imprezy. W SCK mamy salę większą.

No i na koniec najważniejsze, przynajmniej dla mnie. Pan Swół mówił o lotnisku i terenach dla inwestycji na nim zlokalizowanych:  Potrzebujemy strategii rozwoju, promocji tych terenów i racjonalnego gospodarowania tymi terenami, a nie wyprzedaży i prywatyzacji terenów miejskich pod produkcję gwoździ.

Czy ja się mylę, bo od jakiegoś czasu nie jestem na bieżąco, że za „ściąganie” inwestorów do Mielca, do mieleckiej strefy, odpowiedzialny jest człowiek PiS - u, dyrektor Oddziału ARP w Mielcu? To od pracy Oddziału zawsze zależało, jakich Mielec będzie miał inwestorów, niezależnie od tego, czy ziemia była Urzędu Miasta, czy ARP.

Więc pod czyim adresem te zarzuty?

Przecież PiS, a ARP głównie, zawsze uważali i tak się zachowywali, jakby przed nimi był tylko Bóg Stwórca, jakby wcześniej nie było żadnych Błędowskich, Ślęzaków, którzy przemysł Mielecki podnieśli z zapaści. Ich nigdy nie było?

Więc pod czyim adresem te zarzuty?

 W dwumiesięczniku wydawanym przez fundację Prometeo ukazał się aktualnie tekst o Stowarzyszeniu Teraz Mielec. Swoi napisali ładnie o swoich. A napisali m.in. tak, cytując Pana Radnego Swóła:

Wierzymy, że razem z mieszkańcami jesteśmy w stanie przygotować długoterminową strategię dla naszego miasta. Miasta w które wierzymy. Miasta, które zawsze było liderem. Liderem pozytywnych zmian gospodarczych, liderem produkcji przemysłowej, liderem sportu, liderem rozwoju. Mielec był synonimem ambicji i wielkich pozytywnych przemian. Chcemy sięgnąć do naszego DNA, które wierzymy, że nie zostało utracone. Chcemy aby Mielec znów był liderem, aby wrócił na należne sobie miejsce.

Powiem na koniec, że w zasadzie tu w wielu aspektach z Panem Radnym się zgadzam. Mielec zawsze był liderem. Za komuny, liderem rozwoju, gdy dyr. Ryczaj stworzył potężne przedsiębiorstwo i dał pracę , dobrą, dla 20 tys. ludzi oraz dla iluś tysięcy w otoczeniu, gdy sprawił, ze Stal Mielec i miasto, stali się liderem sportu.

Mielec był synonimem ambicji i pozytywnych przemian, gdy Chodorowski z Błędowskim i Ślęzakiem utworzyli pierwszą w Polsce specjalną strefę ekonomiczną, która była wzorem dla stref całej Polski i która podźwignęła miasto i jego mieszkańców z upadku,  

I zgadzam się z Panem Radnym i jego Stowarzyszeniem, gdy mówią, że duża liczba przedsiębiorstw wraz z bardzo niskim poziomem bezrobocia powoduje, że samorząd może liczyć na stabilne wpływy z podatków (CIT, PIT i podatków lokalnych), jednocześnie nie będąc zmuszonym przeznaczać ich na wsparcie społeczne.

Tylko ze nie mówią, kto tego dokonał.

 Na pewno nie Bóg Stwórca. Przynajmniej nie bezpośrednio.

 

 

ps. A poniżej ambitne plan działań Stowarzyszenia.

Głównym celem stowarzyszenia jest działalność na rzecz rozwoju miasta mielec i powiatu mieleckiego, pełnego wykorzystania potencjału miasta w zakresie przedsiębiorczości, lotnictwa, nauki i sportu, a także włączenia mieszkańców w procesy decyzyjne co do kierunku rozwoju miasta m. In. Poprzez tworzenie, wspólnie z mieszkańcami, ekspertami oraz samorządowcami programu zmian w zakresie usług publicznych i infrastrukturze miejskiej, który w konsekwencji doprowadzić ma do zatrzymania odpływu i wzrostu liczby mieszkańców miasta mielec. Realizacja ww. Celu nastąpi w szczególności poprzez wykonywanie zadań w zakresie: 1)promocji miasta i powiatu mieleckiego oraz upowszechniania idei samorządności lokalnej, 2)działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, 3)podejmowania działań zwiększających zaangażowanie lokalnego społeczeństwa 4)działań na rzecz integracji oraz rozwijania kontaktów i współpracy między różnymi społecznościami, 5)prowadzenia działań zmierzających do aktywizacji gospodarczej społeczeństwa, 6)podejmowania działań na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym, 7)organizowania czasu wolnego, letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, 8)upowszechniania kultury fizycznej, sportu i turystyki, 9)ochrony i promocji zdrowia, 10)pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych osób i rodzin, 11)podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, 12)działania na rzecz osób niepełnosprawnych, 13)promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, 14)działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, 15)działalności wspomagającej rozwój infrastruktury miejskiej, 16)nauki, edukacji, oświaty i wychowania, 17)kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, 18)ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, 19)ratownictwa i ochrony ludności, 20)promocji i organizacji wolontariatu, 21)upowszechniania i rozwijania kultury regionalnej, 22)upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, 23)prowadzenia innej działalności na rzecz społeczności lokalnej.

 

 

 

 

 

 

Czy Pan Prezydent Swół, (obecnie jeszcze) prezes „od śmieci”, zezwoli na budowę spalarni śmieci w Mielcu?

  Zdjęcie ze strony Euro Eko Sp. z o.o. Niekończąca się opowieść o nieszkodliwym spalaniu zwożonych z „połowy Polski” śmieci w środku Mie...